Ölkəmizdə həyata keçirilən sənayeləşmə siyasətinə uyğun olaraq, Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında yeni sənaye sahələrinin yaradılması, rəqabətqabiliyyətli və ixracyönümlü yeni məhsul istehsalının təşkili, Sənaye Parkına investorların cəlb olunması işləri davam etdirilir.
İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin (İZİA) idarəçiliyində olan Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında 3 sahibkarlıq subyektinə rezidentlik statusu verilib, bununla da Sənaye Parkının rezidentlərinin sayı 35-ə çatıb.
Yeni rezident “Az-Kom Servis” MMC Sənaye Parkının ərazisində tullantı yağının təkrar emalı nəticəsində SN 150, SN 350 və SN 500 markalı baza yağı, eləcə də bitum və dizel yanacağının istehsalını həyata keçirəcək.
Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının digər rezidenti “Neo Project” MMC tərəfindən Sənaye Parkında müxtəlif ölçülü kompozit (fiberqlas) armatur və şəbəkə istehsal edəcək müəssisə inşa olunacaq.
Sənaye Parkının daha bir rezidenti “Sakuraz Green Energy” MMC tərəfindən “Litium akkumulyatorlarının bərpası” layihəsi həyata keçiriləcək.
“Sakuraz Green Energy” MMC və “Neo Project” MMC tərəfindən istehsal olunan məhsulların daxil və xarici bazarlara satışı nəzərdə tutulur. “Az-Kom Servis” MMC-də istehsal edilən məhsullar isə daxili bazarın təlabatının ödənilməsinə yönəldiləcək.

In accordance with the industrialization policy realized in our country, the creation of new industrial areas in the Sumgait Chemical Industrial Park, the organization of new competitive and export-oriented product production, and the attraction of investors to the Industrial Park are being continued.
In Sumgait Chemical Industrial Park under the management of the Economic Zones Development Agency (EZIA), 3 business entities were granted residency status, thus the number of residents of the Industrial Park reached 35.
The new resident "Az-Kom Servis" LLC will produce SN 150, SN 350 and SN 500 brand base oil, as well as bitumen and diesel fuel as a result of waste oil recycling in the territory of the Industrial Park.
“Neo Project” LLC, another resident of Sumgait Chemical Industrial Park, will build an enterprise that will produce composite (fiberglass) fittings and mesh of various sizes in the Industrial Park.
"Sakuraz Green Energy" LLC, another resident of the Industrial Park, will implement the "Recovery of Lithium batteries" project.
Products produced by "Sakuraz Green Energy" LLC and "Neo Project" LLC are expected to be realized in domestic and foreign markets. The products produced at "Az-Kom Servis" LLC will be directed to meet the demand of the domestic market.