Ölkəmizdə həyata keçirilən sənayeləşmə siyasətinə uyğun olaraq, Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında yeni sənaye sahələrinin yaradılması, rəqabətqabiliyyətli və ixracyönümlü yeni məhsul istehsalının təşkili, Sənaye Parkına investorların cəlb olunması işləri davam etdirilir.
İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin (İZİA) idarəçiliyində olan Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında 3 sahibkarlıq subyektinə rezidentlik statusu verilib, bununla da Sənaye Parkının rezidentlərinin sayı 35-ə çatıb.
Yeni rezident “Az-Kom Servis” MMC Sənaye Parkının ərazisində tullantı yağının təkrar emalı nəticəsində SN 150, SN 350 və SN 500 markalı baza yağı, eləcə də bitum və dizel yanacağının istehsalını həyata keçirəcək.
Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının digər rezidenti “Neo Project” MMC tərəfindən Sənaye Parkında müxtəlif ölçülü kompozit (fiberqlas) armatur və şəbəkə istehsal edəcək müəssisə inşa olunacaq.
Sənaye Parkının daha bir rezidenti “Sakuraz Green Energy” MMC tərəfindən “Litium akkumulyatorlarının bərpası” layihəsi həyata keçiriləcək.
“Sakuraz Green Energy” MMC və “Neo Project” MMC tərəfindən istehsal olunan məhsulların daxil və xarici bazarlara satışı nəzərdə tutulur. “Az-Kom Servis” MMC-də istehsal edilən məhsullar isə daxili bazarın təlabatının ödənilməsinə yönəldiləcək.

В соответствии с реализуемой в нашей стране политикой индустриализации продолжается создание новых промышленных площадей в Сумгаитском Химическом Промышленном Парке, организация производства новой конкурентоспособной и экспортоориентированной продукции, привлечение инвесторов в Промышленный парк.
В Сумгаитском Химическом Промышленном Парке под управлением Агентства Развития Экономических Зон (EZIA) статус резидента получили 3 хозяйствующих субъекта, таким образом количество резидентов Промышленного Парка достигло 35.
Новый резидент ООО “Az-Kom Servis” будет производить базовые масла марок SN 150, SN 350 и SN 500, а также битум и дизельное топливо в результате переработки отработанных масел на территории Промышленного парка.
ООО “Neo Project”, еще один резидент Сумгаитского Химического Промышленного Парка, построит в промышленном парке предприятие по производству композитной (стеклопластиковой) арматуры и сетки различных размеров.
ООО “Sakuraz Green Energy”, еще один резидент Промышленного парка, реализует проект "Восстановление литиевых аккумуляторов".
Ожидается, что продукции ООО “Sakuraz Green Energy” и ООО “Neo Project” будет реализована на внутреннем и внешнем рынках. Продукция ООО “Az-Kom Servis” будет направлена на удовлетворение потребностей внутреннего рынка.