Tez-tez verilən suallar
Sənaye parklarının rezidentləri 10 il müddətinə əmlak, torpaq, mənfəət vergisi, eləcə də istehsal məqsədilə idxal olunan texnika, texnoloji avadanlıq və qurğulara görə ƏDV-dən və 10 il müddətinə gömrük rüsumlarından azad olunurlar.
Sənaye parklarında hazır tikili sahələr icarəyə verilirmi?
Qanunvericiliyə uyğun olaraq, sənaye parklarında yalnız torpaq sahələri uzunmüddətli icarəyə verilir.
Sənaye parklarında idxal olunan xammal üçün hər hansı bir imtiyazlar mövcuddur?
İdxal olunan xammala görə güzəşt ancaq işğaldan azad edilmiş ərazilərdə mövcud olan Ağdam və “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” sənaye parklarında tətbiq edilir (Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilmiş siyahı üzrə).
Vergi və gömrük imtiyazları hansı tarixdən hesablanır?
Vergi imtiyazları hüquqi/fiziki şəxslərin sənaye parklarında rezident kimi qeydiyyata alındığı tarixdən etibarən hesablanır.
Sənaye parklarının ərazisində fəaliyyət göstərən rezidentlərlə necə əlaqə saxlamaq olar?
Rezidentlərə dair məlumatı, o cümlədən əlaqə məlumatlarını burdan əldə edə bilərsiniz.
İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyi tərəfindən istehsal fəaliyyəti həyata keçirilir?
İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyi Sumqayıt, Naxçıvan, Qaradağ, Pirallahı, Mingəçevir, Hacıqabul, Ağdam və “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” sənaye parklarının, Masallı, Neftçala və Sabirabad sənaye məhəllələrinin, Yevlax Pilot Aqroparkın və Peşə Təhsil Mərkəzinin idarəedici təşkilatıdır. Agentlik tərəfindən istehsalat fəaliyyəti həyata keçirilmir.
Sənaye parklarında istehsal və emalı məqsədəuyğun hesab olunan prioritet fəaliyyət istiqamətləri hansılardır?
Sumqayıt Sənaye Parkının prioritet fəaliyyət istiqamətləri
Pirallahı Sənaye Parkının prioritet fəaliyyət istiqamətləri
Qaradağ Sənaye Parkının prioritet fəaliyyət istiqamətləri
Mingəçevir Sənaye Parkının prioritet fəaliyyət istiqamətləri
Hacıqabul Sənaye Parkının prioritet fəaliyyət istiqamətləri
Ağdam Sənaye Parkının prioritet fəaliyyət istiqamətləri
“Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkının prioritet fəaliyyət istiqamətləri
Naxçıvan Sənaye Parkının prioritet fəaliyyət istiqamətləri
Sənaye parklarının profilləri nədir?
Sumqayıt Sənaye Parkında əsas istiqamətlər kimya, neft-kimya, maşınqayırma, tikinti materialları, metallurgiya, elektrotexnikadır.
Mingəçevir Sənaye Parkında əsas istiqamət tekstil və yüngül sənaye sahəsidir.
Qaradağ Sənaye Parkında əsas istiqamət gəmiqayırmadır.
Pirallahı Sənaye Parkında əsas istiqamət əczaçılıq, qida sənayesi və qablaşdırmadır.
Hacıqabul Sənaye Parkında əsas istiqamət maşınqayırma sənayesi, tikinti-inşaat materiallarının bərpa olunan enerji istehsalı, kənd təsərrüfatı məhsullarının çeşidləməsi, qablaşdırılması, emalı və konservləşdirilməsidir.
Ağdam Sənaye Parkında əsas istiqamət tikinti materiallarının istehsalı, kənd təsərrüfatı məhsullarının qablaşdırılması, meyvə-tərəvəz konservləri, ət və süd məhsulları, yem, gübrə istehsalı və emalıdır.
“Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkında əsas istiqamət logistika və ticarət mərkəzi, anbar kompleksləri, topdan və pərakəndə satış obyektləri, TIR parkı, gömrük, yanacaqdoldurma, avtomobil və digər texnikaların təmiri məntəqələrinin yaradılmasıdır.
Naxçıvan Sənaye Parkında əsas istiqamət mebel, toxuculuq, kimya, qida sənayesi, tikinti materiallarının, bərpa olunan enerji, maşın və avadanlıqlarının, geyim-gön-dəri, qablaşdırma məhsullarının, kağız və kağız məmulatlarının istehsalı, tullantıların, qara və əlvan metal emalıdır.
Sənaye parklarında xüsusi enerji tarifləri mövcuddurmu?
Sənaye parklarında ölkə üzrə tətbiq olunan enerji tarifləri tətbiq olunur. Daha ətraflı bu keçiddən tanış ola bilərsiniz.
Sənaye parklarında minimum investisiya məhdudiyyəti varmı?
Sənaye parklarında minimum investisiya üçün məhdudiyyət müəyyən edilməmişdir.
Sənaye parklarının rezidentləri hansı ödənişləri edir?
Torpaq icarə haqqı (illik):
Sumqayıt Sənaye Parkında illik icarə haqqı ilk hektara görə 1600 manat ikinci hektar və daha yuxarı isə 3200 manat təşkil edir. (Məsələn: 3 hektar ərazi üçün illik icarə haqqı 8000 manat, 0.5 hektar ərazi üçün 800 manat təşkil edəcəkdir.)
Pirallahı Sənaye Parkında illik icarə haqqı ilk hektara görə 2000 manat ikinci hektar və daha yuxarı isə 4000 manat təşkil edir. (Məsələn: 3 hektar ərazi üçün illik icarə haqqı 10 000 manat, 0.5 hektar ərazi üçün 1000 manat təşkil edəcəkdir.)
Mingəçevir Sənaye Parkında illik icarə haqqı ilk hektara görə 800 manat ikinci hektar və daha yuxarı isə 1600 manat təşkil edir. (Məsələn: 3 hektar ərazi üçün illik icarə haqqı 4000 manat, 0.5 hektar ərazi üçün 400 manat təşkil edəcəkdir.)
Qaradağ Sənaye Parkında illik icarə haqqı ilk hektara görə 2000 manat ikinci hektar və daha yuxarı isə 4000 manat təşkil edir. (Məsələn: 3 hektar ərazi üçün illik icarə haqqı 10 000 manat, 0.5 hektar ərazi üçün 1000 manat təşkil edəcəkdir.)
Ağdam Sənaye Parkında illik icarə haqqı ilk hektara görə 800 manat ikinci hektar və daha yuxarı isə 1600 manat təşkil edir. (Məsələn: 3 hektar ərazi üçün illik icarə haqqı 4000 manat, 0.5 hektar ərazi üçün 400 manat təşkil edəcəkdir.)
"Araz Vadisi İqtisadi Zonası" Sənaye Parkında illik icarə haqqı ilk hektara görə 400 manat ikinci hektar və daha yuxarı isə 800 manat təşkil edir. (Məsələn: 3 hektar ərazi üçün illik icarə haqqı 2000 manat, 0.5 hektar ərazi üçün 200 manat təşkil edəcəkdir.)
Hacıqabul Sənaye Parkında illik icarə haqqı ilk hektara görə 400 manat ikinci hektar və daha yuxarı isə 800 manat təşkil edir. (Məsələn: 3 hektar ərazi üçün illik icarə haqqı 2000 manat, 0.5 hektar ərazi üçün 200 manat təşkil edəcəkdir.)
Xidmət haqqı (aylıq):
Hər bir hektara görə aylıq xidmət haqqı ƏDV daxil 2426 manat təşkil edir.
Sənaye parklarında torpaq sahələri rezidentlərin mülkiyyətinə verilirmi?
Qanunvericiliyə uyğun olaraq, sənaye parklarında torpaq sahələri dövlət mülkiyyətindədir və rezidentlərə müqavilə əsasında uzunmüddətli icarəyə verilir.
Biznes planın hazırlanması üçün hansı tələblər mövcuddur?
Biznes plana dair ümumi tələblərlə bu keçiddən istifadə etməklə tanış ola bilərsiniz.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaradılan sənaye parklarının rezidentləri üçün əlavə güzəştlər tətbiq edilir?
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaradılan sənaye parklarının rezidentləri 10 il müddətinə əmlak vergisindən, torpaq vergisindən, gəlir və ya mənfəət vergisindən, istehsal məqsədilə idxal etdikləri texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların idxalı zamanı ƏDV-dən və gömrük rüsumlarından azad olunurlar. Bundan başqa işğaldan azad edilmiş ərazilərdə fəaliyyət göstərəcək sahibkarlar üçün əlavə güzəştlər də tətbiq edilir.
Belə ki, əlavə güzəştlərə:
• Sosial sığorta haqlarının subsidiyalaşdırılması;
• İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə məskunlaşaraq işləyən mütəxəssislərə hər il 5 gün əlavə məzuniyyət verilməsi, aylıq vəzifə maaşına əlavələrin hesablanması, 600 manat birdəfəlik müavinət verilməsi;
• İş icazələrinin alınmasının sadələşdirilməsi;
• Əmək miqrasiyası kvotasının tətbiq edilməməsi (əcnəbi mütəxəssislərə əmək miqrasiyası kvotasının 5 il tətbiq edilməməsi) də daxildir.
Həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazidə fəaliyyət göstərəcək sahibkar tərəfindən istehsal prosesində istifadə ediləcək bir sıra xammal və materialların idxalı 10 il müddətinə ƏDV-dən azad olunurlar.

How to contact the industrial zones?
You can submit an application by e-mail or in writing from the contacts section to the specified address.
What tax and customs benefits do residents of industrial parks enjoy?
Residents of industrial parks are exempted from income tax, land tax, property tax, and VAT from the import of machinery, plants and technological equipment imported for industrial purposes for a period of 10 years and customs duties for a period of 10 years.
Are there prefabricated facilities for rent in industrial parks?
According to the legislation, only land plots are leased for a long term in industrial parks.
Are there any tax exemptions for imported raw materials in industrial parks?
There are no exemptions for imported raw materials in industrial parks.
From what date are tax and customs incentives calculated?
Tax and customs incentives are calculated from the date of registration of legal entities/individual entities as residents in industrial parks.
How to contact residents of industrial parks?
You can get information about residents, including contact information at this link.
Does Economic Zones Development Agency carry out production activities?
Economic Zones Development Agency is the managing organization of Sumgayit, Nakchivan, Garadag, Pirallahi, Mingachevir, Hajigabul, Aghdam and "Araz Valley Economic Zone" industrial parks, Masalli, Neftchala and Sabirabad industrial districts, Yevlakh Pilot Aqropark and Vocational Training Center. The agency does not carry out production activities.
What are the priority areas of production and processing in industrial parks?
Priority areas of activity of the Sumgayit Industrial Park
Priority areas of activity of the Pirallahin Industrial Park
Priority areas of activity of the Mingachevir Industrial Park
Priority areas of activity of the Garadagh Industrial Park
Priority areas of activity of the Hajigabul Industrial Park
Priority areas of activity of the Aghdam Industrial Park
Priority areas of activity of the “Araz Valley Economic Zone” Industrial Park
Priority areas of activity of the Nakhchivan Industrial Park
What are the profiles of industrial parks?
The main directions of the Sumgayit Industrial Park are chemistry, petrochemistry, mechanical engineering, construction materials, metallurgy, electrical engineering.
The main direction in the Mingachevir Industrial Park is the textile industry.
The main direction in the Garadagh Industrial Park is shipbuilding.
The main focus in the Pirallahin Industrial Park is the pharmaceutical industry.
The main areas of activity in the Hajigabul Industrial Park are mechanical engineering, production of building materials, renewable energy, as well as sorting, packaging, processing and canning of agricultural products.
Agdam Industrial Park priority sectors include construction materials production, agricultural product packaging, food processing (fruits, vegetables, meat, and dairy), feed and fertilizer production, and the development of service and cold storage facilities.
“Araz Valley Economic Zone” Industrial Park main activities will include the establishment of a logistics and trade center, warehouse complexes, wholesale and retail outlets, a parking area, customs and fuel stations, and service centers for vehicles and equipment.
The main areas of activity in the Nakhchivan Industrial Park are the production of furniture, textiles, chemical products, food industry, building materials, renewable energy, machinery and equipment, clothing, leather, packaging products, paper and paper products, waste, as well as the processing of ferrous metals.
Are there special tariffs for electricity in industrial parks?
There are the same tariffs for electricity apply as throughout the country in industrial parks. You can read more in the link.
Is there a minimum investment limit for industrial parks?
There are no restrictions on the minimum investment in industrial parks.
What payments do residents of industrial parks make?
Land rent (annual):
The annual rent in the Sumgayit Industrial Park is 1600 manat per first hectare and 3200 manat per second hectare and above. (For example: annual rent for 3 hectares will be 8000 manat, for 0.5 hectare - 800 manat.)
The annual rent in the Pirallahi Industrial Park is 2000 manat for the first hectare and 4000 manat for the second hectare and above. (For example: annual rent for 3 hectares will be 10000 manat, for 0.5 hectare 1000 manat.)
The annual rent in the Mingachevir Industrial Park is 800 manat for the first hectare and 1600 manat for the second hectare and above. (For example: annual rent for 3 hectares will be 4000 manat, for 0.5 hectare - 400 manat.)
The annual rent in the Garadagh Industrial Park is 2000 manat for the first hectare and 4000 manat for the second hectare and above. (For example: annual rent for 3 hectares will be 10000 manat, for 0.5 hectare 1000 manat.)
The annual rent in the Aghdam Industrial Park is 800 manat for the first hectare and 1600 manat for the second hectare and above. (For example: annual rent for 3 hectares will be 4000 manat, for 0.5 hectare - 400 manat.)
The annual rent in the Araz Valley Economic Zone Industrial Park is 400 manat for the first hectare and 800 manat for the second hectare and above. (For example: annual rent for 3 hectares will be 2000 manat, for 0.5 hectare - 200 manat.)
The annual rent in the Hajigabul Industrial Park is 400 manat for the first hectare and 800 manat for the second hectare and above. (For example: annual rent for 3 hectares will be 2000 manat, for 0.5 hectare - 200 manat.)
Service fee (monthly):
The monthly maintenance fee per hectare is 2426 manat, VAT included.
Are land plots in industrial parks owned by residents?
In accordance with the legislation, land plots in industrial parks are state-owned and leased to residents on a long-term basis.
What are the requirements for developing a business plan?
By visiting this link you can get acquainted with the general requirements for a business plan.
Are additional benefits applied to residents of industrial parks created in territories liberated from occupation?
Residents of industrial parks created in territories liberated from occupation are exempt from property tax, land tax, income tax or profit tax, VAT and customs duties when importing machinery, technological equipment and production facilities for a period of 10 years. In addition, additional benefits are also applied to entrepreneurs who will work in the territories liberated from occupation.
So, additional benefits include:
• Subsidizing social insurance contributions;
• Providing annually 5 days of additional leave to specialists living and working in the liberated territories, calculation of bonuses to the monthly official salary, a one-time allowance in the amount of 600 manats;
• Simplification of obtaining work permits;
• The non-application of the labor migration quota is also taken into account (5-year non-application of the labor migration quota for foreign specialists).
Also exemption from VAT for a period of 10 years for the import of a number of raw materials for use in the production process by entrepreneurs who will carry out his activities in the territory liberated from occupation.