Sumqayıt, Qaradağ, Hacıqabul, Mingəçevir, Naxçıvan, Pirallahı, Ağdam və “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” sənaye parklarının rezidentləri qeydiyyata alındığı tarixdən 10 il müddətinə aşağıdakı vergilərdən azad olunurlar:
- Əmlak vergisi
- Torpaq vergisi
- Mənfəət vergisi
- İdxal olunan texnika, texnoloji avadanlıqlar və qurğulara görə ƏDV-dən
Bundan əlavə, sənaye parklarının rezidentləri idxal olunan texnika, texnoloji avadanlıqlar və qurğulara görə 10 il müddətinə gömrük rüsumlarından azad olunurlar.
Mənfəət vergisi
Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinə (maddə 106.1.13.) əsasən sənaye parklarının rezidentləri qeydiyyata alındıqları hesabat ilindən başlayaraq 10 il müddətinə sənaye parkındakı fəaliyyətdən əldə etdikləri mənfəətə görə vergidən azaddırlar.
Əmlak vergisi
Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinə (maddə 199.7.) əsasən sənaye parklarının rezidentləri qeydiyyata alındıqları hesabat ilindən başlayaraq 10 il müddətinə sənaye parkındakı əmlaklarına görə əmlak vergisini ödəməkdən azaddırlar.
Torpaq vergisi
Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinə (maddə 207.3.) əsasən sənaye parklarının rezidentləri qeydiyyata alındıqları hesabat ilindən başlayaraq sənaye parkında istifadə etdikləri torpaqlara görə 10 il müddətinə torpaq vergisini ödəməkdən azaddırlar.
İdxal olunan texnika, texnoloji avadanlıqlar və qurğulara görə ƏDV və gömrük rüsumu
Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinə (maddə 164.1.16.) uyğun olaraq, sənaye parkında istehsal sahələrinin tikintisi, elmi-tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərinin görülməsi və istehsal məqsədi ilə sənaye parklarının rezidentləri tərəfindən müvafiq təsdiqedici sənəd əsasında idxal olunan texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların idxalı rezidentin sənaye parkında qeydiyyata alındığı tarixdən 10 il müddətinə ƏDV-dən azad edilir.
Gömrük tarifi haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanununa (maddə 20.0.19.) uyğun olaraq, sənaye parkında istehsal sahələrinin tikintisi, elmi-tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərinin görülməsi və istehsal məqsədi ilə sənaye parklarının rezidentləri tərəfindən müvafiq təsdiqedici sənəd əsasında idxal olunan texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların idxalı rezidentin sənaye parkında qeydiyyata alındığı tarixdən 10 il müddətinə gömrük rüsumlarından azad edilir.
Qeyd.
Yuxarıda qeyd edilən vergi və gömrük güzəştlərindən əlavə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə fəaliyyət göstərən sahibkarlar üçün bir çox stimullaşdırıcı tədbirlər həyata keçirilir:
- Xüsusi güzəştli bank kreditləri (90%-dək dövlət zəmanəti, 10% subsidiya);
- Kommunal ödənişlərinə 20% kəşbək (cahback);
- Dividend gəlirlərində vergidən azadolma;
- Sosial sığorta ödənişləri üzrə dövlət subsidiyası;
- Mənfəətin və kapitalın repatriasiyasının vergidən tam azadolması;
- Xammal idxalında gömrük və ƏDV güzəştləri (Nazirlər Kabinetinin müəyyən etdiyi siyahı üzrə).
Sənaye məhəllələrində dövlət vəsaiti hesabına hazır infrastrukurla təmin edilmiş torpaq sahələri, hazır tiklilər sahibkarların istifadəsinə verilir. Həmçinin sahibkarlar İqtisadiyyat Nazirliyindən “İnvestisiya təşviqi” sənədi əldə etməklə bir çox vergi və gömrük güzəştlərindən faydalana bilərlər.

Налоговые и таможенные преференции
Резиденты Сумгаитский Промышленный Парк, Пираллахинский Промышленный Парк, Мингячевирский Промышленный Парк, Гаджигабульский Промышленный Парк, Нахичеванский Промышленный Парк, Агдамский Промышленный Парк, Промышленный Парк “Экономическая Зона Долины Араз” и Западный Промышленный Парк  c даты регистрации в течение 10 лет освобождаются от следующих налогов:
• Налога на прибыль
• Налога на имущество
• Налога на землю
• НДС на ввозимую технику, технологическое оборудование и установки
Кроме того, резиденты промышленных парков сроком на 10 лет освобождаются от таможенных пошлин на ввозимую технику, технологическое оборудование и установки.
Налог на прибыль
В соответствии с Налоговым кодексом Азербайджанской Республики (статья 106.1.13.) резиденты промышленных парков освобождаются от налога на прибыль, полученного от деятельности в промышленном парке в течение 10 лет с отчетного года регистрации.
Налог на имущество
В соответствии с Налоговым кодексом Азербайджанской Республики (статья 199.7.) резиденты промышленных  парков освобождаются от уплаты налога на имущество за свою собственность в промышленном парке в течение 10 лет с отчетного года регистрации.
Налог на землю
В соответствии с Налоговым кодексом Азербайджанской Республики (статья 207.3.) резиденты промышленных парков освобождаются от уплаты налога на землю за землю, которую они используют в промышленном парке, в течение 10 лет с отчетного года регистрации.
НДС и таможенный тариф на ввозимую технику, технологическое оборудование и установки.
В соответствии с Налоговым кодексом Азербайджанской Республики (статья 164.1.16.) на основании соответствующего сопроводительного документа резиденты промышленных парков сроком на 10 лет со дня регистрации освобождаются от уплаты НДС на ввозимую технику, технологическое оборудование и установки, предназначенные для строительства производственных площадок, проведению научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, а также производственных целей в промышленном парке.
В соответствии с Законом Азербайджанской Республики о таможенных тарифах (статья 20.0.19.) на основании соответствующего сопроводительного документа резиденты промышленных парков сроком на 10 лет со дня регистрации освобождаются от уплаты таможенных пошлин на ввозимую технику, технологическое оборудование и установки, предназначенные для строительства производственных площадок, проведению научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, а также производственных целей в промышленном парке.
Примечание.
Помимо вышеперечисленных налоговых и таможенных льгот, для предпринимателей, осуществляющих деятельность на освобожденных от оккупации территориях, реализуется множество стимулирующих мер:
• Специальные льготные банковские кредиты (до 90% государственная гарантия, 10% субсидия);
• Кэшбэк в размере 20% за коммунальные услуги;
• Освобождение от налога на доходы в виде дивидендов;
• Государственная субсидия на выплаты социального страхования;
• Полное освобождение от налогов при репатриации прибыли и капитала;
• Таможенные льготы и льготы по НДС при импорте сырья (согласно перечню, определяемому Кабинетом Министров).
В промышленных кварталах за счет государственных средств в пользование предпринимателям предоставляются земельные участки и готовые здания, обеспеченные необходимой инфраструктурой. Кроме того, предприниматели могут воспользоваться многими налоговыми и таможенными льготами, получив «Документ о поощрении инвестиций» от Министерства экономики.