Sumqayıt, Qaradağ, Hacıqabul, Mingəçevir, Naxçıvan, Pirallahı, Ağdam və “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” sənaye parklarının rezidentləri qeydiyyata alındığı tarixdən 10 il müddətinə aşağıdakı vergilərdən azad olunurlar:
- Əmlak vergisi
- Torpaq vergisi
- Mənfəət vergisi
- İdxal olunan texnika, texnoloji avadanlıqlar və qurğulara görə ƏDV-dən
Bundan əlavə, sənaye parklarının rezidentləri idxal olunan texnika, texnoloji avadanlıqlar və qurğulara görə 10 il müddətinə gömrük rüsumlarından azad olunurlar.
Mənfəət vergisi
Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinə (maddə 106.1.13.) əsasən sənaye parklarının rezidentləri qeydiyyata alındıqları hesabat ilindən başlayaraq 10 il müddətinə sənaye parkındakı fəaliyyətdən əldə etdikləri mənfəətə görə vergidən azaddırlar.
Əmlak vergisi
Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinə (maddə 199.7.) əsasən sənaye parklarının rezidentləri qeydiyyata alındıqları hesabat ilindən başlayaraq 10 il müddətinə sənaye parkındakı əmlaklarına görə əmlak vergisini ödəməkdən azaddırlar.
Torpaq vergisi
Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinə (maddə 207.3.) əsasən sənaye parklarının rezidentləri qeydiyyata alındıqları hesabat ilindən başlayaraq sənaye parkında istifadə etdikləri torpaqlara görə 10 il müddətinə torpaq vergisini ödəməkdən azaddırlar.
İdxal olunan texnika, texnoloji avadanlıqlar və qurğulara görə ƏDV və gömrük rüsumu
Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinə (maddə 164.1.16.) uyğun olaraq, sənaye parkında istehsal sahələrinin tikintisi, elmi-tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərinin görülməsi və istehsal məqsədi ilə sənaye parklarının rezidentləri tərəfindən müvafiq təsdiqedici sənəd əsasında idxal olunan texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların idxalı rezidentin sənaye parkında qeydiyyata alındığı tarixdən 10 il müddətinə ƏDV-dən azad edilir.
Gömrük tarifi haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanununa (maddə 20.0.19.) uyğun olaraq, sənaye parkında istehsal sahələrinin tikintisi, elmi-tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərinin görülməsi və istehsal məqsədi ilə sənaye parklarının rezidentləri tərəfindən müvafiq təsdiqedici sənəd əsasında idxal olunan texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların idxalı rezidentin sənaye parkında qeydiyyata alındığı tarixdən 10 il müddətinə gömrük rüsumlarından azad edilir.
Qeyd.
Yuxarıda qeyd edilən vergi və gömrük güzəştlərindən əlavə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə fəaliyyət göstərən sahibkarlar üçün bir çox stimullaşdırıcı tədbirlər həyata keçirilir:
- Xüsusi güzəştli bank kreditləri (90%-dək dövlət zəmanəti, 10% subsidiya);
- Kommunal ödənişlərinə 20% kəşbək (cahback);
- Dividend gəlirlərində vergidən azadolma;
- Sosial sığorta ödənişləri üzrə dövlət subsidiyası;
- Mənfəətin və kapitalın repatriasiyasının vergidən tam azadolması;
- Xammal idxalında gömrük və ƏDV güzəştləri (Nazirlər Kabinetinin müəyyən etdiyi siyahı üzrə).
Sənaye məhəllələrində dövlət vəsaiti hesabına hazır infrastrukurla təmin edilmiş torpaq sahələri, hazır tiklilər sahibkarların istifadəsinə verilir. Həmçinin sahibkarlar İqtisadiyyat Nazirliyindən “İnvestisiya təşviqi” sənədi əldə etməklə bir çox vergi və gömrük güzəştlərindən faydalana bilərlər.

The residents of Sumgait Chemical Industrial Park, Mingachevir Industrial Park, Garadagh Industrial Park and Pirallahi Industrial Park are exempted for 10 years from:
• Corporate income tax
• Property tax
• Land tax
• VAT for imported machinery, technological equipment and plant.
In addition, residents of industrial parks for a period of 10 years are exempted from customs duties on imported machinery, technological equipment and plant.
Corporate income tax
According to the Tax Code of the Republic of Azerbaijan (Article 106.1.13.), residents of industrial parks are exempted from corporate income tax derived from activities in industrial park within 10 years from the reporting year of registration.
Property tax
According to the Tax Code of the Republic of Azerbaijan (Article 199.7.), residents of industrial parks are exempted from tax on property for their property in industrial park within 10 years from the reporting year of registration.
Land tax
According to the Tax Code of the Republic of Azerbaijan (Article 207.3.), residents of industrial parks are exempted from tax on land for the land they use in industrial park within 10 years from the reporting year of registration.
VAT and customs duties on imported machinery, technology and equipment.
According to the Tax Code of the Republic of Azerbaijan (Article 164.1.16.), based on the corresponding supporting document, residents of industrial parks for a period of 10 years from the date of registration are exempted from VAT on imported equipment, technological equipment and devices intended for the construction of production sites, research and development, as well as production goals in the industrial park.
According to the Law of the Republic of Azerbaijan on Customs Tariffs (Article 20.0.19.), based on the corresponding supporting document, residents of industrial parks for a period of 10 years from the date of registration are exempted from customs duties on imported equipment, technological equipment and devices intended for the construction of production sites, research and development, as well as production goals in the industrial park.