Biznes forumda iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi və yeni tərəfdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Bakıda Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirliyi və İsrailin Xarici İşlər Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO, İsrailin Bakıdakı səfirliyi, İsrail İstehsalçılar Assosiasiyası və İsrail İxrac İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan–İsrail biznes forumu keçirilib. Tədbirdə hər iki ölkədən rəsmi şəxslərlə yanaşı, sənaye, tikinti, əczaçılıq, kənd təsərrüfatı, texnologiyalar, su təchizatı və idarəçiliyi, nəqliyyat-logistika, kibertəhlükəsizlik, bankçılıq, turizm və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 100-dən çox şirkət nümayəndəsi iştirak edib.
Forumda iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın qarşılıqlı etimad üzərində qurulduğunu vurğulayıb. Qeyd olunub ki, yüksək səviyyəli təmaslar ikitərəfli münasibətlərin möhkəmləndirilməsində önəmli rol oynayır. Ötən həftə Davosda keçirilən Dünya İqtisadi Forumu çərçivəsində Azərbaycan və İsrail prezidentlərinin görüşü zamanı ikitərəfli gündəliyimizlə bağlı məsələlərin müzakirə olunduğu bildirilib.
İsrail ilə geniş spektrli sahələr üzrə qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıq formalaşıb. Bununla yanaşı, ölkələrimiz arasında enerji, ticarət, investisiya, kənd təsərrüfatı, əczaçılıq, nəqliyyat və digər sahələrdə işbirliyinin təşviqi üçün geniş imkanlar var. İqtisadiyyat naziri Azərbaycanın cəlbedici investisiya mühiti, investorlar üçün yaradılan imkanlar haqqında məlumat verib, forumda aparılan müzakirələrin yeni təşəbbüslərin gerçəkləşdirilməsinə, işgüzar əlaqələrin dərinləşdirilməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
İsrailin xarici işlər naziri Gideon Saar Azərbaycan-İsrail münasibətlərinin dinamik inkişafını yüksək qiymətləndirib, biznes dairələri arasında birbaşa əlaqələrin genişləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib. İqtisadi əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsi üçün mütəmadi dialoqun və birgə layihələrin artırılmasının vacibliyi vurğulanıb.
AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev İsraillə iqtisadi əməkdaşlığın inkişafında təşkil edilən tədbirlərin, işgüzar əlaqələrin töhfələrini qeyd edib, biznes tərəfdaşlığı haqqında fikirlərini bölüşüb.
Tədbirdə Ələt Azad İqtisadi Zonası, İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyi və AZPROMO nümayəndələri tərəfindən Azərbaycanın Xəzər regionunda strateji biznes mərkəzi kimi rolu, sənaye zonaları üzrə mövcud imkanlar və ölkəmizin investisiya potensialı barədə təqdimatlar keçirilib. İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin İnvestisiya və iqtisadi təhlil şöbəsinin müdiri çıxış edərək sənaye zonalarında investorlar üçün yaradılan imkanlar və Agentliyin fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib.
Forum çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası ilə İsrail İstehsalçılar Assosiasiyası arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

В Баку состоялся Азербайджано-Израильский бизнес-форум
В Баку состоялся Азербайджано-Израильский бизнес-форум, в рамках которого были обсуждены вопросы расширения экономических связей между двумя странами, а также новые возможности для партнерства.
Форум был организован при поддержке Министерства экономики Азербайджана и Министерства иностранных дел Израиля, при совместной организации Агентства по продвижению экспорта и инвестиций — AZPROMO, Посольства Израиля в Баку, Ассоциации производителей Израиля и Института экспорта Израиля. В мероприятии приняли участие официальные лица обеих стран, а также более 100 представителей компаний, работающих в сферах промышленности, строительства, фармацевтики, сельского хозяйства, технологий, водоснабжения и управления, транспорта и логистики, кибербезопасности, банковского дела, туризма и других отраслей.
Выступая на форуме, министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров подчеркнул, что сотрудничество между нашими странами основано на взаимном доверии. Было отмечено, что контакты на высоком уровне играют важную роль в укреплении двусторонних отношений. В частности, сообщалось, что в рамках Всемирного экономического форума, состоявшегося на прошлой неделе в Давосе, прошла встреча президентов Азербайджана и Израиля, в ходе которой были обсуждены вопросы двусторонней повестки дня.
Между Азербайджаном и Израилем сформировался широкий спектр взаимовыгодного партнерства. Вместе с тем, существуют значительные возможности для дальнейшего развития сотрудничества в таких сферах, как энергетика, торговля, инвестиции, сельское хозяйство, фармацевтика, транспорт и другие. Министр экономики проинформировал участников форума о привлекательной инвестиционной среде Азербайджана и возможностях, созданных для инвесторов, выразив уверенность в том, что обсуждения, проведенные в рамках форума, будут способствовать реализации новых инициатив и углублению деловых связей.
Министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар высоко оценил динамичное развитие азербайджано-израильских отношений, подчеркнув важность расширения прямых контактов между деловыми кругами двух стран. Он отметил необходимость активизации регулярного диалога и реализации совместных проектов для дальнейшего углубления экономического сотрудничества.
Исполнительный директор AZPROMO Юсиф Абдуллаев отметил вклад проводимых мероприятий в развитие экономического сотрудничества с Израилем и подчеркнул их значение для укрепления деловых связей и расширения партнерства.
В ходе форума представители Алятской свободной экономической зоны, Агентства по развитию экономических зон и AZPROMO провели презентации, посвященные роли Азербайджана как стратегического бизнес-центра Каспийского региона, возможностям промышленных зон и инвестиционному потенциалу страны. Руководитель отдела инвестиций и экономического анализа Агентства по развитию экономических зон также выступил с информацией о возможностях, созданных для инвесторов в промышленных зонах, и об основных направлениях деятельности агентства.
В рамках форума был подписан Меморандум о взаимопонимании между Национальной конфедерацией предпринимателей (работодателей) Азербайджана и Ассоциацией производителей Израиля.